Kui teadlased küsivad inimestelt nende elu lõpus, mida nad kõige rohkem kahetsevad, siis vastus ei ole see, mida nad tegid..
Kui teadlased küsivad inimestelt nende elu lõpus, mida nad kõige rohkem kahetsevad, siis vastus ei ole see, mida nad tegid, vaid enamasti kahetsevad inimesed kõige rohkem seda, mida nad elus ei teinud. Võimalused ja vahendid tegutsemiseks olid olemas, aga nad ei teinud, näiteks:
- elasid nii nagu teised neilt ootasid, mitte nagu oleksid ise tahtnud
- ei võtnud vastu armastust ega osanud ise armastada
- ei olnud piisavalt oma lähedastega, pidades töö tegemist olulisemaks.
Me ei ole enda valikutes vabad. Meid juhivad alateadlikud harjumused, mis saavad jõu emotsioonidest ja tunnetest. Näiteks, naine läheb õppima tantsuõpetajaks. Arvates et see on Tema vaba valik. Tegelikult juhivad mängu alateadlikud programmid, mis otsivad sobivaid võimalusi pingetest vabanemiseks. Tantsuõpetajana tuleb tantsida eeskujulikult, lõdvestunult, tunnetades jne. Tulemuseks on lapsepõlves alguse saanud keha pingetest vabanemine.
Kas tunned end suhete, raha või maailma olukorra ohvrina? Kas samad mustrid (probleemid) ilmnevad ikka ja jälle?
Emotsioonide tundmine ja tunnetamine on lihtsaim viis harjumuspäraste piirangutega tegelemiseks. On aeg ära tunda ja lubada piiravate harjumuste algpõhjustel muutuda.
Emotsioonid kui võimas tööriist
Emotsioonid on meie sisemaailma väljendus, sisemise seisundi peegeldus. Kui me oleme teadlikud oma emotsioonidest, loome tasakaalustatud elu. Mõtted tekitavad emotsioone ja emotsioonid omakorda mõjutavad mõtteid. See mõtlemise-tundmise-mõtlemise tsükkel määrab meie reaalsuse. Emotsioonid vallandavad keemilisi reaktsioone, mis mõjutavad meie keha füsioloogiat. Stressihormoonid annavad jõudu eraldatuse tundele, materiaalsetele raskustele ja keskendatust probleemidele. Tulemuseks on maailm, kus kogeme asju heade ja halbadena, õigete ja valedena ning kannatamine ja puuduses elamine. Positiivsed emotsioonid aktiveerivad tervenemisi ja üldist heaolu ning ühtsuse ja terviklikkuse poole liikumist.
Meie mõtted ja emotsioonid on energia, mis mõjutab meid ümbritsevat maailma. Kui oleme teadlikud oma mõtetest ja emotsioonidest ning suudame neid muuta, anname võimaluse elada ja teostuda enda elujõul ja potentsiaalil. Kõik on omavahel seotud ja meie sisemine seisund määrab meie välimise kogemuse.
Kas elada või jääda ellu?
Ellujäämisrežiimis elamine tähendab pidevat stressi ja ärevust. Loomise režiimis elamine tähendab keskendumist positiivsetele emotsioonidele. Georgi Gurdžijev on ütelnud: "Negatiivsetel emotsioonidel pole mingit väärtust, nad ei sisalda midagi õilsat, ilusat ega tugevat. Tegelikult ei sisalda negatiivsed emotsioonid mitte midagi peale nõrkuse. Ainus hea asi nende juures on see, et kuna nad on kasutud ja loodud kunstlikult, kujutlusvõime ja samastumise abil, on neid võimalik hävitada, ilma, et kannataksime mingit kahju. See on ka ainus pääsemisvõimalus, mis inimesel on."
Kõik on võimalik, kui võtad vastutuse oma emotsioonide eest!
17-18 augustil toimub taas Cantervilla lossis Kalev Veskimäe "Emotsionaalne tervis" nädalavahetuse praktiline koolitus.